آناتومی

19 خ
1395

هیپرتروفی چیست؟

هیپرتروفی چیست؟هیپرتروفی چیست؟

ادامه مطلب: هیپرتروفی چیست؟
19 خ
1395

فیزیولوژی دستگاه گردش خون

فیزیولوژی دستگاه گردش خون

 نیرویی که خون را به جلو می راند به طوری که می تواند در تمام بدن گردش کرده و از هر سلول مراقبت کند به طور عمده از قلب و  تا حدودی از رگ های خونی ناشی می شود در مجموع یعنی دستگاه گردش خون. توزیع خون به تمام سلول ها در بدن عمل رگ های خونی است. تمام این دستگاه به طور کامل به نام دستگاه قلبی عروقی خوانده می شود و ما این دستگاه را به تفصیل از نظر قسمت های تشکیل دهنده آن یعنی قلب و رگ ها مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

ادامه مطلب: فیزیولوژی دستگاه گردش خون
19 خ
1395

فیزیولوژی دستگاه تنفس

فیزیولوژی دستگاه تنفس

فیزیولوژی دستگاه تنفسدر مبحث آناتومی دستگاه گوارش به تفصیل در این خصوص توضیحاتی داده شده.در این مطلب فیزیولوژی دستگاه تنفس مورد بررسی قرار می گیرد.اولین بحث در بررسی دستگاه تنفس، تنفس می باشد.تنفس یعنی انتقال اکسیژن از هوا به بافت های بدن و انتقال دی اکسید کربن از بافت های بدن به هوای بیرون.اکسیژن با مجموعه های سلولی بدن تماس مستقیم ندارد، بنابراین شبکه ای پر شاخه از لوله های هوا را به بدن وارد می کند و دی اکسید کربن زاید را به بیرون می فرستد. این لوله ها که هوا را تا اندام های اصلی دستگاه تنفسی یعنی ریه ها( کیسه های هوایی) به طور رفت و برگشت هدایت می کنند«مجاری تنفسی» نامیده می شوند.برای اینکه هوا وارد ریه ها شود، ابتدا باید اکسیژن از بینی و بعضی مواقع از دهان عبور کند. در هر یک از این دو حالت هوا در حلق جریان می یابد.

نای بعد از حنجره( محفظه صوت) قرار گرفته و در پایین گردن به دو نایژه اصلی تقسیم می شود که هر کدام به یکی از ریه ها منتهی می گردند.درون هر ریه، نایژه ها به دفعات به شاخه های کوچکتر یا نایژک ها انشعاب می یابند تا به صورت نایژک های انتهایی در می آیند.هر نایژک انتهایی به دو نایژک تنفسی سپس به شاخه های کوچکتر تقسیم می شود و مجاری کیسه های هوایی را تشکیل می دهد.نایژک ها به ساختمان های کیسه مانندی به نام «حبابچه» منتهی می شوند. تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن عملا" بین هوای درون حبابچه ها و خونی که در مویرگ های مجاور آن ها جریان دارد به وقوع می پیوندند. سایر اجزایی که ذکر شد فقط نقش راه عبور هوا را دارند و تبادل گاز در آن ها صورت نمی گیرد.

 

ادامه مطلب: فیزیولوژی دستگاه تنفس
19 خ
1395

فیزیولوژی دستگاه ایمنی

فیزیولوژی دستگاه ایمنی

مکانیسم دفاعی:

حفاظت غیر اختصاصی دستگاه ایمنی به وسیله مکانیسم های چون فاگوسیتوز، تب و آزاد شدن اینترفرون ها فراهم می گردد. ایمنی اختصاصی شامل اعمال لنفوسیت ها است که از طریق مولکول های خاص و یا بخشی از مولکول هایی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، هدایت می شود.

 

ادامه مطلب: فیزیولوژی دستگاه ایمنی

آدرس :

تهران - خیابان شریعتی- خیابان شریفی منش - بن بست آذر - بیمارستان اختر - مرکز تحقیقات استخوان مفاصل و بافت های وابسته BJRTrc

 

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

Partly Cloudy

0°C

tehran

Partly Cloudy

Humidity: 92%

Wind: 8.05 km/h

  • 04 Jan 2019

    Sunny 10°C 1°C

  • 05 Jan 2019

    Partly Cloudy 10°C 1°C

سه شنبه, ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰
سه شنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
سه شنبه, ۲۵ جمادی الاول ۱۴۴۱